KONTAKT DLA MEDIÓW:

Anna Murawska
-pomysłodawca, scenarzysta, reżyser wydarzenia

Fundacja ORSZAK DZIEJÓW,
telefon +48 691 323 456

biuro@orszakdziejow.pl

kazikmurawski@wp.pl

Komunikat prasowy

Orszak Dziejów 2023 „Rodzinna Fotografia”

Sto zasłużonych postaci z historii Polski, Polonez Wszech Czasów oraz spektakl o Rodzinie Ulmów na Placu Zamkowym w Warszawie.
W sobotę, 9 września 2023 r., o godz. 17:00 w Warszawie przeszedł po raz trzeci Orszak Dziejów, odbywający się w tym roku pod hasłem „Rodzinna Fotografia”. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 17:00 przy kościele Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu 34, a zakończyło na Placu Zamkowym.
Organizatorem Orszaku Dziejów była Fundacja Orszak Dziejów.

Orszak Dziejów po raz trzeci
Orszak Dziejów to wydarzenie kulturalne i edukacyjne, którego celem jest nauka historii Polski przez teatr i zabawę, przybliżenie wybitnych postaci z dziejów naszej Ojczyzny oraz wzbudzenie dumy z osiągnięć naszych przodków. To wielkie święto, na które przybywają całe rodziny, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas oraz ukazywać piękno polskiej tradycji i historii kolejnym pokoleniom.

Pierwszy Orszak Dziejów odbył się w 2021 r. w przeddzień beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a Prymas Tysiąclecia był postacią przewodnią wydarzenia. W 2022 r.
Orszak Dziejów odbył się w 200 rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza i uczcił pamięć wynalazcy lampy naftowej oraz wielu innych zasłużonych odkrywców i naukowców.


W korowodzie historycznym, który przeszedł od kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu 34 do Placu Zamkowego w Warszawie wystąpiło ponad 100 postaci w strojach z epoki. Wśród nich królowie i książęta, muzycy i poeci, święci i naukowcy – od Mieszka I do Jana Pawła II. Wśród nich szczególne miejsce zajęła Rodzina Ulmów zamordowana przez Niemców w czasie II wojny światowej za ukrywanie Żydów.

Królowie, rycerze i Miś Wojtek
Polonez Wszech Czasów i „Rodzinna Fotografia”
Przemarsz zakończyła krótka prezentacja każdej postaci na scenie oraz uroczysty Polonez Wszech Czasów postaci wraz z widzami. O godz. 18:00 odbył się spektakl Teatru Biedronka Parentes pt. „Rodzinna Fotografia” na podstawie scenariusza Anny Murawskiej z muzyką Łukasza Ratajczaka według aranżacji Bartłomieja Krauza. Spektakl dostosowany do najmłodszych widzów w ciepły i przystępny sposób opowiedział o życiu rodzinnym i bohaterstwie Rodziny Ulmów.

Pasje Józefa Ulmy
Podczas wydarzenia była okazja do zapoznania się z zainteresowaniami Józefa Ulmy poprzez udział w grze dla rodzin z dziećmi pt. „Ojcowskie Pasje Józefa Ulmy – od szkółkarstwa do przydomowej elektrowni wiatrowej”. Uczestnicy oraz widzowie dowiedzieli się, że największą pasją Józefa była fotografia, że skonstruował radioodbiornik oraz maszynę introligatorską, zajrzeli do domowej biblioteczki Ulmów, a także poznali działanie przydomowej elektrowni wiatrowej.

Orły, tańce z okolic Markowej i pamiątkowa fotografia z Mikołajem Kopernikiem. Organizatorzy zaprosili na pokaz ludowych Tańców Przeworskich z okolic Markowej w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Polka.dot., a także na naukę tańców dworskich i pokaz orłów przednich. Podczas wydarzenia odbyła się również Gra Miejska dla młodzieży o Polakach ratujących Żydów w Warszawie w czasie II wojny światowej oraz Historyczna Gra
Rodzinna na podstawie plansz rozmieszczonych na trasie przemarszu.

Najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie: „Kto, gdzie, kiedy?” i podchodząc do poszczególnych postaci zbierali naklejki do naklejenia na folder. Dla uczestników gier przewidziane były nagrody rzeczowe.

Postacie historyczne z radością spotkały się z widzami, rozdawały wizytówki w języku polskim i angielskim, opowiadały o swoich osiągnięciach i pozowały do fotografii.

Wstęp na wydarzenie był wolny.


Organizatorami wydarzenia była Fundacja Orszak Dziejów. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Komitetu Prezydenta RP Obchodów Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Partnerem Strategicznym wydarzenia był ORLEN. Zostało ono również dofinansowane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego oraz przez Fundację PGE i Fundację
Rozwoju Społecznego Uskrzydlamy, a także przez Firmę Kiszeczka.
Partnerami Orszaku Dziejów 2023 byli: Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Zakłady Kórnickie, Przedszkole i Szkoły Strumienie i Żagle Stowarzyszenia STERNIK, Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Liceum
Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek w Warszawie, Przedszkole Niepubliczne- Ochronka im. Edmunda Bojanowskiego Sióstr Służebniczek NMP, Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Władysławowie, Skauci Europy, Rodzina Rodzin, Fundacja Mamy i Taty, Zespół Folklorystyczny Polka.dot oraz rodzinny Teatr Biedronka Parentes.
Partnerami medialnymi wydarzenia była Telewizja Polska, Radio Warszawa oraz Gość Niedzielny i Niedziela